0850 550 26 11
Online Başvuru

Baca Temizliği İçin Bilmeniz Gerekenler

Doğru Baca Temizliği Nasıl Olmalı?


Kullanılan yakıt türü ne olursa olsun düzenli olarak baca temizliği yapılması hayat kurtarır. Bulunduğunuz alanda gerek ısınma için gerekse mutfak için kullandığınız bacanın uygun şekilde temizlenmesi olası hayati riski ortadan kaldırır. Bunun için de elbette dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor. Baca temizliği uygulaması eğitimler aracılığı ile sağlanan ve bilinçli olarak yapılması gereken bir uygulamadır. Daha çok belediyeler ya da itfaiyeler aracılığı ile sağlanan bu eğitimlerde uygun sertifikaya sahip firma ve şirketlerden destek alınabilir. Eğer seçtiğiniz kişilerin sertifikası bulunmuyorsa yasal olarak çalışan ya da bu konuda bilgili olan kişiler değiller anlamına gelir. Peki doğru baca temizleme nasıl olmalıdır?


En çok Yaşanan Kazalardan Bir Tanesi Baca Zehirlenmeleridir


Daha çok kış aylarında en çok gördüğümüz haberlerin başında sobadan ya da doğalgazdan zehirlenen insanlar ilk sırada yer alıyor. Bunun en önemli nedenlerden bir tanesi de elbette kullanılan ısıtma sistemlerinde doğru şekilde baca temizliği yapılıyor olmasıdır. Öncelikle bu işlem kendi başınıza yapabileceğiniz bir işlem değildir. Bu nedenle bilinçli kişilerden destek almanız gerekir. Bacanın tam olarak temizlenebilmesi için kullanım alanı incelenmeli, temizlik için firmanızın gerekli ekipmanlara sahip olması gerekir.


Düzenli Baca Temizliği Hayat Kurtarır


Kullandığınız bacanın düzenli olarak bakımı yaptırdığınızda can güvenliğinizi de sağlamış olursunuz. İçi dolan ya da doğru şekilde temizlenmemiş olan bacalar tıkanmaya neden olduğu için gerek zehirli gazların atılması imkansız hale gelecek gerekse zamanla biriken kurum ve kirler bacanın tıkanmasına ve patlamasına neden olacaktır. Bu nedenle seçeceğiniz firma ile görüştüğünüzde doğru baca temizleme nasıl olmalıdır konusunda da bilgi almanız ve buna göre seçim yapmanız gerekir.